Ispanų kalba: kilmė, dialektai, patarimai pradedantiesiems

 • Ispanų kalba - tai jausmų, emocijų ir ugningo temperamento kalba. Šmaikštaujama, kad pusę jos sudaro vien gestai. O žvelgiant iš kalbotyros pusės – tai viena iš labiausiai paplitusių kalbų visame pasaulyje – ji yra trečia pagal kalbančiųjų skaičių. Šia kalba šneka daugiu, nei 450 mln. gimtakalbių ir 90 mln. žmonių, kuriems ispanų kalba yra antroji. Šiame straipsnyje rasite trumpą ispanų kalbos istoriją, jos paplitimą, ispanų kalbos patarimus pradedantiesiems, ispanų kalbos lygių aprašus ir kelis įdomius faktus.

   

  Ispanų kalbos istorija

   

  Maždaug 4500–2500 m. pr. Kr. dalyje pasaulio žmonės kalbėjo viena indoeuropiečių prokalbe. Bėgant amžiams, atsiskiriant tautoms ir išsiskirstant joms po visą pasaulį pamažu pradėjo kisti ne tik tautų papročiai, darbai, bet ir kalba. Maždaug 2000 m. pr. Kr. nuo indoeuropiečių prokalbės atsiskyrė anatolų ir indoiranėnų kalbos, o vėliau ir helenukų, italikų, keltų, germanų, baltoslavų, albanų kalbų šeimos. Ispanų kalba kilo iš italikų kalbų pogrupio atsiskyrusių romanų kalbų. Šiai dienai romanų kalbų grupei priskiriama daugiau, nei 40 pasaulio kalbų. Šios savo ruožtu skirstomos į du pogrupius: vakarų - iberų-romanų (ispanų, portugalų, katalonų), galų-romanų (prancūzų, oksitanų, frankoprovansalų), italų-romanų (italų, retoromanų, sardnyąą, iškalbsi); rytų: rumunų, arumunų, meglenorumunų, istororumunų kalbas. Teigiama,

  Kalbininkai teigia, kad šiuolaikinė literatūrinė ispanų kalba yra kilusi iš Kastilijos regiono, o pats terminas ispanų kalba atsiradęs daug vėliau – XVI amžiuje. Patys ispanai savo kalbą vadina ne ispanų - español, bet kastilijos - castellano. Šis terminas vartojamas sąmoningai siekiant atskirti Ispanijos ispanų ir ne Ispanijos ispanų kalbas. Visgi, kalbų skirtumai nėra labai dideli, o pačios kalbos turėtų būti laikomos vienos ispanų kalbos dialektais.Kalbant apie dialektus - ispanų kalba skirstoma į 9 pagrindinius, kurie skirstomi į mažesnius vienetus. Šiandien ispanų kalba pagal kalbančiųjų skaičių pasaulyje patenka į penketuką. Šia kalba šneka daugiau nei pusė milijardo žemės gyventojų 45-iose šalyse, 20-yje ji pripažinta oficialia, keliose yra antroji arba pasirenkama, be to, ispanų kalba yra pripažinta oficialia kalba sįvairiose

   

  Kur yra vartojama Ispanų kalba?

   

  Ispanų kalba vartojama net 45-iose šalyse. Iš jų 20-tyje yra pripažinta oficialiai valstybine kalba , Salvadore, Urugvajuje, Venesueloje). Ispanų kalba Andoroje, Belize, Gibraltare ir Jungtinėse Amerikos Valstijose laikoma tautinių mažumų kalba, o antrąja arba pasirenkama – Filipinuose ir Sacharos Arabų Demokratinėje Respublikoje. Be to, ji oficialia pripažinta Afrikos Sąjungoje, Europos Sąjungoje ir Jungtinėse Tautose.

   

  Ispanų kalbos dialektai

  Natūralu, kad 45-iose ispanakalbėse šalyse kai kurių garsų tarimas, frazės, posakiai ar net kai kurie žodžiai skiriasi. Laikui bėgant atskirose žmonių bendruomenėse randasi naujų daiktų, reiškinių, kuriems pavadinti sukuriamos naujos frazės ar žodžiai. Nors dialektų išties daug, jie nėra labai nutolę, tad bendrauti skirtingų dialektų atstovams tarpusavyje netrukdo. Skiriami 9 pagrindiniai dialektai, kurie dar skirstomi į smulkesnes grupes pagal gyvenamąją teritoriją:

  Kastilijos;

  Andaluzijos;

  Kanarų salų;

  Čuro;

  Mursijos;

  Estremaduros;

  Lotynų Amerikos (smulkiau skirstoma į Andų, Kamba, Karibų jūros (šios į Kubos, Domininkos respublikos, Panamos, Puerto Riko, Venesuelos), Centrinės Amerikos, Čilė regions, Centrinės Kolumbijos, Kolumbijos ir Peru pakrančiųės, La Platos regiono, Jukanto pusiasalio kalbas);

  Pusiaujo Gvinėjos;

  Philippines.

   

  Ispanų kalbos pagrindai: nuo ko pradėti mokytis?

   

  Recommenduojame visada pradėti mokytis kalbų nuo abėcėlės . Ispanų kalbos abėcėlė nėra sudėtinga – ji savo struktūra labai artima angliškajai. Abėcėlė svarbi ne tik dėl to, kad pažintumėte raides, bet ir dėl to, kad mokėtumėte jas tarti. Daugiau informacijos apie ispanų kalbos abėcėlę ir kelis patarimus pradedantiesiems galite rasti mūsų straipsnyje „Ispanų abėcėlė ir jos tarimas“.

  Kaip jau turbūt supratote, pradedantiesiems kalbėtojams labai svarbu mokytis tarimą . Vien išmokus tarti atskirus abėcėlės garsus negalėsite tinkamai bendrauti, mat kai kurios raidės, atsidūrusios žodžio viduryje ar prieš / po tam tikros raidės tariamos kiek kitaip. Be to, įgudus blogai tarti tam tikrus garsus ateityje gali būti itin sunku šią klaidą ištaisyti.

  Ispanų kalba pradedantiesiems gali pasirodyti bauginanti, tad nereikėtų iš pat pradžių užsibrėžti didelių tikslų. Mokytis galite pradėti ir nuo pavienių žodžių . Išsiaiškinkite, kaip ispaniškai vadinasi žodžiai, kurių jums gali prireikti greičiausiai, susirašykite juos ir pradėkite mokytis. Tik nepamirškite atidžiai išanalizuoti pasirinktų žodžių tarimo subtilybes!

  Mokantis savarankiškai gali kilti daugybė iššūkių. Ispanų kalba pradedantiesiems gali atrodyti sudėtinga, mat iškilus net menkiausiam klausimui jums informacijos teks ieškotis patiems. Žinoma, atsakymus galite rasti ir internete, tačiau pastebėtina, kad šiomis dienomis internetas perpildytas ne tik teisinga, bet ir klaidinga informacija. Norėdami išvengti itin reikšmingų klaidų klojant kalbos pamatus, rekomenduotume lankyti ispanų kalbos kursus. Kursų metu jūs mokysitės nuosekliai pagal pažangiausias programas. Pieš pradedant kursus visuomet studentai sprendžia kalbos lygio nustatymo tekstukus, tad galėsite būti tikri, kad mokysitės tai, ko dar nežinote, tačiau informacija nebus per sudėtinga.

   

  Kokie yra ispanų kalbos lygiai ir kaip jie yra nustatomi?

   

  Kiekvienos kalbos mokėjimas paprastai skirstomas į 6 lygius:

  A1 arba lūžis . Tai pati pradžia. Šio ispanų kalbos lygio mokomi studentai susipažįsta su ispanų kalbos pagrindais – abėcėle, žodžių sandara, tarimu, asmenavimu, vienaskaitos ir daugiskaitos vartojimu, išmokomi pagrindinių žodžių, frazių ir pos.

  A2 arba pusiaukele . Lygis, kuriame mokoma suprasti lengvus, trumpus ir aiškius sakinius, prisistatyti, nusakyti savo poreikius, vartoti poreikiams patenkinti reikalingas frazes.

  B1 arba slenkstis. Besimokantieji šio ispanų kalbos lygio studentai įgyja gilesnių žinių: gali lengvai suprasti sakytinius ir rašytinius tekstus jiems žinomomis temomis, kalbėti apie save, papasakoti apie praeityje vykusius įvykius, planus ir svajones.

  B2 arba aukštuma . Šį lygį pasiekę studentai jau supranta ilgesnius ir sudėtingesnės sandaros sakinius, geba juos vartoti, kalbėti įvairiomis temomis.

  C1 arba veiksmingas kalbos mokėjimas. Tai lygis, kuriame mokiniai mokosi suprasti ne tik ilgus ir sudėtingus tekstus, bet ir jų potekstę, laisvai dėstyti mintis tiek žodžiu, tiek raštu, laisvai suprasti pašnekovą, kalbėti įvairiausiomis temomis ir net savo kalbėjimo stilių priderinti prie aplinkos.

  C2 arba puikus kalbos mokėjimo lygis . Išklausę šio lygio kursus studentai iš esmės geba suprasti ir pasakyti viską. Diskutuoti įvairiomis temomis, atpasakoti, apibendrinti informaciją net ir sudėtingiausiomis temomis, rašyti oficialius tekstus.

   

  5 stebinantys faktai ir kitos įdomybės

   

  Ispaniškai kalbančiųjų yra daugiau Jungtinėse Amerikos Valstijose, nei Ispanijoje.

  Sakoma, kad pusę ispanų kalbos sudaro gestai.

  Patys ispanakalbiai savo gimtąją kalbą dažniau vadina ne español [espaˈɲol], o castellano' [kasteˈjano] , mat ispanų kalba kilo iš Kastilijos regiono.

  Ispanų kalba laikytina greičiausia kalba pasaulyje, mat ja galima ištarti daugiausiai skiemenų per sekundę.

  Ispanų himnas neturi žodžių.

Testas nebaigtas spręsti todėl rezultatai gali būti netikslūs.

Testuotis toliau
Baigti

Ačiū

Jūsų užklausa gauta, netrukus su jumis susisieksime!

UŽKLAUSA

Paslauga, kuri jus domina:*

 • Kursai
 • Egzaminai(VBE, IELTS, TOEFL, GMAT)
 • Korepetavimas
 • Valstybės tarnautojų testavimas
 • Stovykla
 • Dovanų kuponas
 • Karjera
 • Kita

* - Registruodamiesi Jūs sutinkate su "Alfabet education" privatumo politikos nuostatomis.

cookies
Slapukai & Privatumas

Svetainėje naudojame slapukus tam, kad užtikrintume teisingą svetainės veiklą. Pasirinkdami "SUTINKU" sutinkate su mūsų slapukų nustatymais.