Švedų kalba ir jos kilmė

  • Švedija, oficialiai - Švedijos Karalystė, žemėlapyje jaukiai įsitaisiusi tarp Suomijos ir Norvegijos, beveik pačiame Skandinavijos viduryje. Pagal plotą ji yra trečia didžiausių šalių Europos Sąjungoje, tačiau joje gyvena ne tiek ir daug gyventojų, lyginant su kitomis panašaus ploto valstybėmis. Švedų kalba - germanų prokalbės skandinavų kalba, kuria šiandien galima susišnekėti ne tik Švedijoje, bet ir dalyje Suomijos.

    Švedų kalbos istorija ir kilmė

    Manoma, kad švedų protėvių – indoeuropiečių – kalba pradėjo formuotis dar 4500–2500 metų prieš mūsų erą. Vėliau ši prokalbė skiloį daugybę dalių. Maždaug 500 m. prieš me atsiskyrė germanų prokalbė. Apie pirmąjį mūsų eros tūkstantmetį germanų prokalbė pasidalino į tris šakas: vakarų, rytų ir šiaurės germanų. Šiandien šiaurės germanų kalbos kitaip dar vadinamos skandinavų kalbomis. Savo ruoštu skandinavų kalbos skirstomos į du pogrupius: rytų ir vakarų kalbas. Vakarų skandinavams priskiriamos norvegų, islandų, fareriečių, išnykusi norų, jemtlandų kalbos, o rytų - švedų, danų ir norvegų bukmolo. Kalbininkai teigia, kad modernioji švedų kalba susiformavo XVI amžiuje, o dabartinė kalba – XIX a.

    Švedų kalbos dialektai

    Žinant faktą, kad Švediją yra itin didelė, ko gero, niekas nenustebs sužinojęs, kad joje egzistuoja toli gražu ne vienas kalbos dialektas. Dialektas, ar kitaip vadinama tarmė, formuojasi uždarose bendruomenėse, kur sąveikos su kita bendruomene maža. Pagrindiniais švedų kalbos dialektais laikytini šie:

    • Norlando;

    • Svėjų;

    • Gautų (Jotų);

    • Svėjų;

    • Skanes;

    • Gotlando;

    • Suomijos švedų.

    Švedų kalbos pagrindai

    Švedų kalbos pamatas - abėcėlė. Jos pagrindas - lotynų abėcėlė. Mokytis švedų kalbos abėcėlės nėra sudėtinga, ypač jei mokate angliškąją, mat ši papildyta tik 3 papildomomis raidėmis su diakritikais: Å (tariama panašiai, kaip o), Ä (panašiai, kaip kaip -), (panašiai, kaip kaip tuviš). Tad, jei gerai suskaičiavote, švedų abėcėlę sudaro 29 raidės.
    Švedų kalba laikoma itin muzikali – jai būdingas toninis akcentas ir muzikinis kirtis, tad mokantis švedų kalbos pagrindų, reikėtų atkreipti dėmesį į toninį akcentą, kuris dažniausiai yra pirmajame skiemenyje. Be to, jei žodis daugiaskiemenis ir tariant jį intonacija pakyla ties antruoju skiemeniu, stabteli ir staiga leidžiasi žemyn – atsiranda ir šalutinis kirtis. Tad galima teigti, kad mokantis kalbos labai svarbus yra muzikalumas.
    Švedų kalba unikali ir savo gramatika bei sakinio dalių išdėstymu.

    Kuo yra unikali švedų kalbos gramatika ir sakinio dėsningumas?

    Švedų kalbos gramatika unikali tuo, kad šios kalbos žodžiai neturi galūnių, mat jie nėra kaitomi nei linksniais, nei asmenimis. Kaip tuomet švedai susigaudo kas ką sako? Ogi jie paiso itin griežtos žodžių tvarkos sakinyje. Jei lietuvių kalboje tvarka yra laisva ir tiek veiksnys, tiek tarinys, tiek papildinys gali kaitaliotis vietom, tai švedų kalboje nieko panašaus vykti negali. Visiškai nesvarbu, ką norite pasakyti, švedų kalboje tarinys, tai yra veiksmažodis, visada bus antras. Jei sakinyje nėra veiksnio (jis yra numanomas), tai yra to asmens ar daikto, kuris atlieka tam tikrą veiksmą, tik tuomet tarinys bus pirmoje vietoje sakinyje. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai prieš tarinį eina daugiau žodžių, tačiau tik tuomet, jei tie žodžiai yra viena sudėtinė sakinio dalis.

    Kaip pradėti mokytis Švedų kalbos?

    Mokytis švedų kalbos nėra labai sudėtinga. Naudojama mums artima abėcėlė, nesudėtingas garsų tarimas, aiškios ir paprastos taisyklės, kurios padės greičiau mokytis šios kalbos. Pradėti mokytis švedų kalbos rekomenduotume nuo testo, kuris parodo kalbos mokėjimo lygį. Mokytis galima tiek savarankiškai, tiek lankant kalbos kursus. Mokymosi savarankiškai pliusai – nereikia niekur eiti iš namų, galite mokytis savo tempu, su ilgesnėmis ar trumpesnėmis pertraukomis, jums aktualias temas. Visgi, mokantis savarankiškai gali pasitaikyti tarimo klaidų, kurios ateityje tik didins kalbos spragas. Gera žinia ta, kad švedų kalbos kursai gali vykti nebūtinai klasėse. Jūs galite mokytis nuotoliniu būdu jums patogiu metu, grupėse ar individualiai. Taip mokydamiesi išvengsite tarties klaidų, visuomet turėsite kieno paklausti jums rūpimų klausimų, o šauniausia tai, kad mokytis grupėse gali būti dar smagiau! Kursų metu atliekamos užduotys parenkamos pagal kalbos mokėjimo lygį, tad būsite tikri, kad mokotės tai, ką reikia, kad medžiaga nebus per sunki ar per lengva. Be to, patyrę lektoriai dėsto laiko patikrintais metodais, kurie per minimalų laiką suteikia maksimalias žinias.

    Švedų kalbos lygiai ir jų nustatymas

    Švedų, kaip ir kitų kalbų, mokėjimas skirstomas į tris pagrindinius lygius, kurių kiekvienas skirstomas dar į dvi dalis. Pirmasis arba nulinis lygis vadinamas A1 – tai yra pati pradžia. Šis lygis skirtas visiškai nemokantiems švedų kalbos. A2 lygis laikomas pusiaukele. Šis lygis skirtas turintiems minimalias kalbos žinias. Išklausę šio lygio kursus studentai geba suprasti paprastas frazes, vartoti įprastus posakius, prisistatyti ar paklausti kelio. Pažengusių vartotojų žinios priskiriamos B1. Šis lygis pasiekiamas tada, kai asmuo lengvai supranta tiek sakytinius, tiek rašytinius tekstus žinomomis temomis, gali kalbėti apie save ir kitus kasdienio gyvenimo klausimais. Sekantis, B2 lygis, priskiriamas švedų kalbos vartotojams, kurie supranta ilgesnius ir sudėtingesnius sakinius, geba juos vartoti ir laisvai kalbėti įvairiomis temomis. Geras kalbos vartotojas laikomas tuomet, kai pasiekia C1 lygį. Baigęs šio lygio kursus studentas supranta ne tik tekstą, bet ir potekstę, gali laisvai ir greitai dėstyti savo mintis, pritaikyti kalbėjimą prie aplinkos. Paskutinį, C2 lygį pasiekęs asmuo laikomas puikiu kalbos žinovu, mat jis geba ne tik papasakoti, atpasakoti, bet ir diskutuoti, pagrįsti savo nuomonę, kalbėti net ir sudėtingiausiomis temomis.

    Norėdami mokytis švedų kalbos, pirmiausia, turėtumėte nusistatysi savo kalbos mokėjimo lygį. Tai padaryti galite mūsų svetainėje.

Testas nebaigtas spręsti todėl rezultatai gali būti netikslūs.

Testuotis toliau
Baigti

Ačiū

Jūsų užklausa gauta, netrukus su jumis susisieksime!

UŽKLAUSA

Paslauga, kuri jus domina:*

  • Kursai
  • Egzaminai(VBE, IELTS, TOEFL, GMAT)
  • Korepetavimas
  • Valstybės tarnautojų testavimas
  • Stovykla
  • Dovanų kuponas
  • Karjera
  • Kita

* - Registruodamiesi Jūs sutinkate su "Alfabet education" privatumo politikos nuostatomis.

cookies
Slapukai & Privatumas

Svetainėje naudojame slapukus tam, kad užtikrintume teisingą svetainės veiklą. Pasirinkdami "SUTINKU" sutinkate su mūsų slapukų nustatymais.