Prancūzų kalba – laiko išbandyta klasika
Prancūzų kalba, kaip ir pati Prancūzijos kultūra, darė didelę įtaką tarpukario Lietuvoje. XIX a. ji ypač paplito aukštuomenės gretose - ją kalbėjo Lietuvos inteligentija, jos dvaruose buvo mokomi vaikai. Prancūzų kalba tuo metu buvo laikoma aukštosios kultūros ženklu . Nuo 1936-ųjų ji buvo pagrindine mokyklose dėstoma užsienio kalba. Dar ir šiandienos Lietuvoje prancūzų kalba ir kultūra užima išskirtinę vietą. Ji vis dar laikoma kultūros ir išlaisvinimo ženklu, mat ji yra viena iš tarptautinių organizacijų oficialiųjų kalbų, ypač reikšminga meno, literatūros ir diplomatijos pasaulyje.
Prancūzų kalba: kilme ir history
Prancūzų kalba kilusi iš indoeuropiečių šeimos, romanų kalbų grupės . Teigiama, kad prancūzų kalba yra gimusi iš liaudies lotynų kalbos, kuri vyravo prieš įsiveržiant romėnams. Tuometinėje Prancūzijos teritorijoje daugiausia gyveno keltų gentys, kurias romėnai vadino galais. Visgi, nors prancūzai save ir laiko galų palikuonimis, jų kalboje tėra išlikę mažiau, nei 200 gališkų žodžių, kurie dažniausiai yra vietovių, augalų pavadinimai ar terminai. Galijoje gyveno įvairių tautybių ir kalbų žmonės, tad pamažu šnekamoji liaudies lotynų kalba tapo jų lingua franca .Ji buvo vartojama prekyboje, tvarkant įvairius valstybinius reikalus, švietimo sektoriuje. Vėliau prancūzų kalbos formavimuisi didelę įtaką darė į teritoriją įsiveržusios germanų gentys, o ypač - frankai. Keitėsi kalbos tarimas, sintaksė, o žodyną papildė nauji germaniški žodžiai (šiai dienai apie 15 proc. prancūziškų žodžių yra kilę iš germanų).
Maždaug viduramžiais prancūzų kalba imta skaidyti smulkiau. Tiesa, pirmasis tai padarė garsusis italų poetas Dantė. Jis, pagal tarimą, išskyrė tris dialektų grupes : oïl (šiaurės Prancūzija); oc (pietų Prancūzija) ir si (Italija ir Iberijos pusiasalis). Dabartinė prancūzų kalba susiformavo iš Paryžiaus apylinkėse vartotos oïl kalbos, tai yra šiaurės Prancūzijos tarmės pagrindu. Ji oficialiai, kaip valstybinė kalba, pripažinta 1539 m.
Prancūzų kalbos paplitimas ir dialektai
Net 29-iose valstybėse prancūzų kalba yra pripažinta oficialia (Bergijoje, Benine, Burkina Fase, Burundyje, Kamerūne, Kanadoje, Centrinėje Afrikos Respublikoje, Čade, Komoruose, Kongo Respublikoje, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Džibutyje, Pusiaujo Gvinėjoje, Prancūzijoje, Gabone, Gvinėjoje, Haityje, Dramblio Kaulo Krante, Liuksenburge, Madagaskare, Malyje, Monake, Nigeryje, Ruandoje, Senegale, Šveicarijoje, Tonge, Vanuatu). Be šių valstybių ji taip pat laikoma oficialia net 36 organizacijose , tarp kurių Jungtinėse Tautose, Tarptautiniame Olimpiniame Komitete, Europos Sąjungoje, Afrikos Sąjungoje, NATO, Europos Taryba.
Pačioje Prancūzijoje egzistuoja keliolika prancūzų kalbos dialektų . Dialektai formavosi atskiruose regionuose. Šiandien svarbiausiais laikytini Belgijos prancūzų, Šveicarijos prancūzų, Kvebeko prancūzų, Akadijos prancūzų, Niufaundlendo prancūzų ir Magrebo prancūzų dialektai. Be to, prancūzų kalbos pagrindu susidarė ir keletas atskirų kreolinių kalbų.
Kodėl verta mokytis prancūzų kalbos?
Kaip jau minėjome anksčiau, prancūzų kalba - meno, literatūros ir diplomatijos kalba . Mokytis prancūzų kalbos ypač paranku būsimiems ar esamiems diplomatams, siekiantiems pozicijos tarptautinėse organizacijose, komercijos, žemės ūkio ir maisto pramonės specialistams, meno istorikams, literatūrologams, lingvistams, mylintiems prancūziškąją kultūra ar norintiems keliauti ne tik po Europą, bet ir po Afrikos šalis. Prancūzų kalba susikalbėti galima net 5 žemynuose su daugiau, nei 200 milijonų žmonių . Mokėdami prancūzų kalbą jūs atrakinsite tarptautinės komunikacijos duris, įgysite kitokios kultūros suvokimą, suteiksite sau vertės pretenduoti į verslą, jo plėtrą ar karjerą ne tik Europoje, bet irusia pasame kitame kitame
Prancūzų kalba – nuo ko pradėti ir kaip greičiau išmokti?
Mokytis prancūzų kalbos gali būti išties labai smagu ir įdomu, ypač jei pasirinksite jums tinkamiausią metodą ir tempą. Prancūzų kalbos abėcėlė sudaryta lotynų kalbos pagrindu, tad ji labai artima ir lietuviškajai ar angliškajai, kurią, greičiausiai, kažkada mokėtės. Tiesa, prancūzų kalba turi kelias tarimo subtilybes, kurios gali iš jūsų pareikalauti daugiau atidumo, laiko ir pastangų. Visgi, jei esate jau šiek tiek susipažinę su šia kalba, rekomenduojame atlikti kalbos lygio nustatymo testą. Taip sužinosite savo kalbos mokėjimo lygį ir galėsite lengviau orientuotis, kokias temas turėtumėte mokytis ir įką vertėtų atkreipti dėmesį. Žemiau pateikiame kelis žingsnelius, kurie padės greičiau prisijaukinti prancūzų kalbą.
• Muzika. Nėra nieko geriau, nei mokslus pradėti su daina. Pasijunkite jums patinkančio atlikėjo dainas ir jų klausykite. Atkreipkite dėmesį į tarimą, bandykite niūniuoti, o gal ir dainuoti kartu. Rekomenduotume rinktis gimtakalbio atliekamus kūrinius.
• Žiūrėkite filmus ar serialus. Nesijaudinkite, jei nesuprantate nei vieno žodelio ! Jūsų tikslas - klausyti tarimo, stebėti prancūzų veido ir kūno kalbą, gestus. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai vien iš matomo vaizdo galima numanyti žodžių prasmę.
• Mokykitės žodžių nesimokydami. Pradėję mokytis žodžių tai darykite kūrybingai – apsidairykite aplinkui ir ant visų matomų daiktų užklijuokite lapelius su prancūziškais jų pavadinimais. Kasdien matydami kaip prancūziškai vadinasi vienas ar kitas daiktas galiausiai net nepajausdami įsiminsite naujus žodžius.
• Žaiskite. Labai panašus variantas į ankstesnįjį – apsižvalgykite aplinkui ir mintyse vardinkite visus jums žinomus daiktų pavadinimus prancūzų kalba. Jei esate namuose ir vieno ar kito daikto pavadinimo nežinote ar vargiai jį prisimenate - užsirašykite jį ant nedidelio lapelio ir pritvirtinkite prie to daikto. Kelias dienas atkreipkite dėmesį į namuose išdėliotus lapelius. Galiausiai nurinkite lapelius ir pakartokite žaidimą.
Kuo skiriasi kalbos mokymasis savarankiškai ir kursų metu?
Mokytis bet kurios kalbos galima tiek savarankiškai, tiek lankant pamokas ar kursus. Žinoma, tiek vienas, tiek kitas mokymosi būdas turi daugybę pliusų, tačiau reikėtų nepamiršti ir minusų. Tad trumpai tai aptarkime.
• Mokymasis savarankiškai.
Ko gero, didžiausias pliusas besimokantiems savarankiškai tas, kad jų mokslai nieko nekainuoja . Mokantis savarankiškai nereikia niekur eiti iš namų, galite mokytis savo tempu su ilgesnėmis ar trumpesnėmis pauzėmis, galite daugiau dėmesio skirti jums aktualioms ar sudėtingesnėms temoms . Visgi, mokantis savarankiškai gali atsirasti itin reikšmingų tarimo klaidų , kurios ateityje tik didins tarimo spragas, gali pasitaikyti žodžių struktūros sakiniuose klaidų . Pasitaiko ir tokių atvejų, kai besimokantys savarankiškai imasi per sudėtingų temų ar užduočių ir jų neįveikę išsigąsta, o išsigandę meta ir visus mokslus.
• Prancūzų kalbos kursai grupėse
Mokantis prancūzų kalbos grupėse galima rinktis tiek nuotolines , tiek kontaktines pamokas. Tad jei neturite noro ar laiko keliauti mokytis į klasę, galite mokytis tiesiog namuose ar kitoje vietoje. Mokymosi klasėje pliusas yra tas, kad tam skirtoje patalpoje lengviau susikaupti ir jūsų neišblaško ant kelių užšokęs katinas ar vaiko juokas gretiname kambaryje. Jei mokotės nuotoliniu būdu, tai nereiškia, kad privalote sėdėti namuose – jūs galite mokytis bet kurioje pasaulio vietoje , kur turite interneto prieigą. Mokykitės kelionės, atostogų metu, vykdami į darbą ar iš jo. Mokantis grupėse, tiek kontaktinių, tiek nuotolinių pamokų metu mokytis galite ir iš kitų– išgirdę taisyklingą tarimą ar tinkamai pavartotą žodį jį galėsite įsidėmėti lygiai taip pat, kaip ir kolegų daromas klaideles. Be to, studijų metu jums bus skiriamos linksmos ir įdomios komandinės užduotys. Visgi, šis būdas turi ir ne tokią jau teigiamą pusę - turėsite mokytis tokiu tempu, koks yra tinkamiausiais visai klasei.
• Individualūs prancūzų kalbos kursai
Mokytis prancūzų kalbos galite ir lankydami nuotolinius ar kontaktinius individualius kursus . Tokio tipo kursai ypač tinka, jei jau esate kiek pramokę kalbos, norite atsišviežinti savo žinias ar mokytis jums reikiamomis temomis. Kursus jums ves prancūzų kalbos specialistas, tad visuomet galėsite paklausti jums rūpimų klausimų, daugiau laiko praleisti mokantis jums sunkesnes temas ar prašokti jau žinomas. Be abejo, mokantis individualiai daug lengviau suderinti jums patogų mokymosi laiką po darbų ar kitų veiklų. Vienintelis minusas tas, kad už individualius kursus jums teks susimokėti daugiau, nei už kursus grupėms.