Pasaulio kalbos: kiek jų iš viso yra?
Įdomu, kiek pasaulyje yra kalbų? Jų suskaičiuojama daugiau nei 7000. Stebina tai, kad kasmet atsiranda vis naujų kalbų įvairiose pasaulio vietose, tačiau liūdina tai, kad išnykstančiųjų skaičiai kur kas didesni. Skaičiuojama, kad per metus išnyksta apie 3 kalbas. Kiek pasaulyje yra kalbų šiuo metu pasakyti lengva, tačiau kiek jų liks ateityje – sunku. Kalbama, kad per artimiausius 100 metų dabartinis kalbų skaičius turėtų sumažėti perpus. Tai gali lemti sparčiai mažėjantis kalbančiųjų skaičius, dvikalbystė. Šiame straipsnyje trumpai aptarsime, į kokias šeimas skirstomos visos pasaulio kalbos, kurios iš jų yra populiariausios ir kurių išmokti būtų ypač lengva.
Kokios yra kalbų šeimos?
Visos pasaulio kalbos gali būti skirstomos į atskiras grupes keliais būdais. Vienas iš jų – skirstymas, remiantis istorija, etimologija ir žodžių kilme. Kitaip tariant, kaip gimė, kito, formavosi žodžiai. Kitas būdas skirstyti visas pasaulio kalbas – lingvistinė tipologija, tai yra klasifikacija pagal kalbos ypatybes (žodžių tvarką sakinyje, toną kirtį ir kt.). Trečiasis, ir, ko gero, pats populiariausias pasaulio kalbų skirstymas į kalbų šeimas.
Kalbos yra gyvos, jos nyksta ir kuriasi, tad nenuostabu, kad jas, kaip ir žmones, sieja giminystės ryšiai. Kalbotyrininkai kalbas skirsto dar ir į šeimų šakas ir ašakas, grupes ir pogrupius. Iš viso egzistuoja apie 120 kalbų šeimų. Didžiausia kalbų šeima – Indoeuropiečių. Į šią grupę, tarp 426 kalbų patenka ir lietuvių. Jos smulkiau skirstomos į romanų, germanų, baltų ir slavų, indo-arijų ir kt. Ne daug kalbančiųjų skaičiumi nusileidžianti ir Sino-tibeto kalbų šeima. Kiek mažiau kalbančiųjų, tačiau daugiausiai skirtingų (daugiau nei 1500) kalbų turi Nigerio-kongo kalbų šeima. Ketvirtoji kalbotyrininkų išskiriama Afro-azijos šeima – pietų vidurio Azijos, Šiaurės Afrikos kalbos. Austronezijos kalbų šeimai priskiriamos Ramiojo vandenyno salose ir Pietryčių Azijoje paplitusios kalbos. Šeštoji pagal kalbančiųjų skaičių išskiriama Uralo kalbų šeima. Jai priskiriamos Centrinės, Rytų ir Šiaurės Europos, Šiaurės Azijos kalbos. Nuo Turkijos iki Sibiro egzistuojančias kalbas kai kurie mokslininkai skiria į Altajaus kabų šeimą. Dravidų kalbų šeimai priskiriamos Pietų Indijos kalbos. Pietryčių Azijos kalbos skirstomos į Tajų-kadajų ir Australazijos šeimas. Amerikoje egzistuojančios kalbos savaime skirstomos į Šiaurės Amerikos Na-dene ir Pietų Amerikos Tupių kalbų šeimas. Kai kurie mokslininkai šį sąrašą papildo Kaukazo kalbų šeima.
Populiariausios kalbos pasaulyje
1. Nenustebinsime, populiariausia – anglų kalba
Tai Indoeuropečių šeimos, germanų grupės kalba. Ši kalba oficialiai pripažinta 7 šalyse, o ją vartoja net 94-iose. Teigiama, kad anglų kalba šiandien jau kalba trys ketvirtosios viso pasaulio, tad anglų kalbos kursai jums gali padėti susišnekėti beveik su visu pasauliu! Be to, ši kalba laikoma viena iš oficialių Europo Sąjungoje pripažintų kalbų.
2. Kinų kalba – kalba, kuria komunikuoja didžioji dalis žmonijos
Nors šia kalba šneka daugiau nei bilijonas žmonių, visgi, ji nėra daug paplitusi. Tai kinų-tibetiečių kalbų šeimos grupei priskiriama kalba. Oficialus valstybinės kalbos statusas jai suteiktas Kinijoje, Taivane ir Makao. Kinų rašto sistema – hieroglifai.
3. Ispanų kalba – tai kalba, kuria kalbančiųjų daugiau Amerikoje, nei pačioje Ispanijoje
Ši kalba beveik 40 mln. žmonių, gyvenančių JAV yra gimtoji. Tai indoeuropiečių kalbų šeimos, romanų kalbų grupės atstovė. Ja kalbama ne tik Meksikoje, Ispanijoje, bet ir dar 43-ose šalyse. Be to, oficialus statusas suteiktas net 20-yje šalių ir pripažinta viena iš oficialių Europos sąjungos kalbų.
4. Vokiškaišnekančiųjų pasaulyje apie 200 milijonų
Jei jau nusprendėte mokytis užsienio kalbos, rekomenduotume pasvarstyti apie vokiečių kalbos pamokas, mat ši kalba yra 4 pagal populiarumą visame pasaulyje ir pirmoji Europoje pagal gimtakalbių skaičių. Tai indoeuropiečių šeimos, germanų grupės kalba, kuria kalbama ne tik pačioj Vokietijoje, bet ir Austrijoje, Belgijoje, Lichtenšteine, Liuksemburge, Šveicarijoje ir kitur. Tai viena iš oficialių Europos Sąjungos kalbų.
5. Portugalų kalba kalbama ne tik Portugalijoje
Portugalija, Brazilija, kai kurios Afrikos valstybės – vietos, kuriose kalbama braziliškai. Ši kalba taip pat prilaso indoeuropiečių šeimai – italų-romanų grupei.
6. Egzotiškoji Arabų kalba – kalba, kuria susišnekėsite 28-ose valstybėse
Tai semitų-chamitų šeimai, semitų grupei priskiriama kalba. Ji labiausiai paplitusi Šiaurės Afrikoje. Šios kalbos rašto sistema paremta arabišku raidynu.
7. Prancūzų kalba – septinta iš populiariausių pasaulyje
Europos Sąjungoje tai yra antra pagal populiarumą kalba, kuri oficialia pripažinta net 29-ose valstybėse ir net 36-ose organizacijose, tarp jų ir Europos Sąjungoje. Tai indoeuropiečių šeimos, italų-romanų grupės kalba.
8. Japonų kalba – kalbančiųjų daug, bet susikalbėsite mažai kur
Japonų kalba susikalbėsite tik pačioje Japonijoje ir Palau saloje. Tai genealogiškai izoliuota kalba, kuri artimų giminingų kalbų neturi. Ji neretai giminiuojama su korėjiečių, austroneziečių, okinaviečių ar altajiečių kalbomis, tačiau tarp jų galima įžvelgti tik panašumų, o ne giminystės ryšių.
9. Didžiausios šalies pasaulyje gimtoji rusų kalba nėra pati populiariausia
Rusų kalba oficialia yra laikoma 8-ose šalyse. Tai indoeuropiečių kalbų šeimai, baltų-slavų grupei priskiriama kalba. Nors tai labiausiai geografiškai išplitusi kalba visoje Eurazijoje, toli gražu nėra pati populiariausia. Rusų kalbos abėcėlė užrašoma kirilica.
10. Hindi – kalba, papuolanti į populiariausiųjų dešimtuką.
Šia kalba visame pasaulyje šneka daugiau, nei 800 mln. žmonių. Tai indoeuropiečių šeimai, indoiranėnų grupei priklausanti kalba. Kaip oficiali šalies kalba pripažinta tik Indijoje. Naudojama rašto sistema – devanagari.
Kurios kalbos lengviausiai ir sunkiausiai išmokstamos?
5 lengviausiai išmokstamos kalbos:
• Anglų
• Italų
• Ispanų
• Prancūzų
• Esperanto
5 kalbos, kurių mokytis sunkiausia:
• Arabų
• Japonų
• Kinų
• Korėjiečių
• Vengrų