Anglų kalbos laikai: kaip mokytis paprasčiau?

 • Iš pirmo žvilgsnio mokantis anglų kalbos gali atrodyti, kad pati sudėtingiausia užduotis – išmokti visą tą galybę laikų. Pradėjus studijuoti laikus, mus užgriūva begalės teorijos, o ir rasti lietuvių k. atitikmenis – itin sudėtinga. Tačiau net ir patys anglakalbiai sunkiai atpažįsta visus pagrindinius 12 veiksmažodžių laikų. Tad straipsnyje pabandysime atsakyti į klausimą, kaip efektyviau mokytis anglų kalbos laikų
  Anglų kalbos laikai padeda aiškiau sudėlioti mintis, suteikia pasakojimui spalvų, leidžia geriau save išreikšti.

  Tačiau mokant anglų kalbos Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklose pernelyg susikoncentruojama į teoriją, dėmesio neskiriant praktiniam laikų vartojimui. Reikėtų pirmiausia mokinius supažindinti su konkrečiomis situacijomis, kuriose akivaizdžiai per pavyzdžius parodoma logiška anglų kalbos laikų vartosena, jų esmė bei funkcijos. Svarbu įsigilinti į anglų k. logiką – taip bus paprasčiau išmokti, kada kokį laiką naudoti.

  Suprantant anglų kalbos gramatikos struktūrą, ne tik lengviau mokytis pačios kalbos, bet ir suprasti kalbinę įvairovę.

  Anglų kalbos laikų vartojimas

  Jei manote, kad išmokti anglų k. laikus – ypač sunku, prisiminkite tris pagrindines laiko dimensijas : praeitį, dabartį ir ateitį. Tai anglų k. sakinyje tiesiog parodo žodeliai „is/are“, „was/were“ bei „will“. Visi laikai dar skirstomi į 4 pagrindines grupes, o praeitis, dabartis ir ateitis yra 3 tų 4-ių grupių subkategorijos.

  Simple laikai: paprastais terminais išreiškiami faktai, pavyzdžiui:
  I visited my mom last week (praėjusią savaitę aplankiau mamą);
  I visit my mom every week (kiekvieną savaitę aplankau mamą);
  I will visit my mom next week (mamą aplankysiu kitą savaitę).

  Continuous (atliktiniai tęstiniai) laikai nurodo nebaigtus įvykius:
  I was listening to music when the power went out (klausiausi muzikos, kol išseko energija);
  I am listening to music now but will stop to finish my homework (klausausi muzikos, bet nustosiu, kad galėčiau baigti ruošti namų darbus);
  I will be listening to music on my drive to work tomorrow (rytoj važiuodamas į darbą klausysiuosi muzikos).

  Perfect laikai dažniausiai naudojami įvykių sekai nurodyti, pavyzdžiui:
  I have studied English before (anksčiau mokiausi anglų kalbos);
  I had studied English before I studied French (buvau studijavęs anglų k. prieš pradėdamas mokytis prancūzų k.);
  I will have studied English for five years by the time I graduate (baigęs studijas, penkerius metus mokysiuosi anglų kalbos).

  Perfect Progressive laikai išreiškia trukmę; dažnai jie išreiški žodeliais „for“ arba „by“, pavyzdžiui:
  I have been living in New York for three years (trejus metus gyvenu Niujorke);
  I had been living in New York for three years before the storm (prieš audrą trejus metus gyvenau Niujorke);
  I will have been living in New York for three years by the time I turn 25 years old (Niujorke gyvensiu trejus metus iki kol man sukaks 25-eri).

  Anglų gramatika ir taisyklės mokantis laikų
  Vienas iš sunkiausių dalykų mokantis naujos kalbos yra išmokti gramatikos taisykles. Ir nors anglų kalbos gramatika gali atrodyti gana paprasta, palyginti su kai kuriomis kalbomis, nedidelė klaidelė gali lengvai pakeisti visą sakinio prasmę.
  Mokantis anglų kalbos, svarbu susipažinti su pagrindiniais anglų kalbos veiksmažodžių laikais ir gramatika. Tam tikros išmoktos taisyklės padės greičiau perprasti laikų vartojimą.
  Jeigu esate pradedantysis ir nežinote nei vieno laiko - neišsigąskite. Tiesiog sutelkite dėmesį į tai, kad greičiau susipažintumėte su keturiais ar penkiais dažniausiai naudojamais anglų kalbos laikais - visus laikus rasite pateiktoje anglų kalbos laikų lentelėje.

  Anglų kalbos laikų lentelė su pavyzdžiais:
  anglų kalbos laikų lentelė su pavyzdžiais
  Išsisaugokite šią lentelę. Ji padės jums išmokti laikus.

  Raskite jums tinkamiausią anglų kalbos laikų mokymosi metodiką
  Mokantis anglų kalbos laikų svariausia yra rasti tinkamiausią mokymosi metodą, suteikiantį ilgalaikius rezultatus.

  Anglų kalbos laikų mokymasis ir neribotos interneto galimybės. Internete galite rasti daugybę lentelių, paveikslų, diagramų ir kitų naudingų šaltinių, kurie palengvins anglų kalbos gramatikos mokymąsi. Gan plačiai naudojama ESL veiksmažodžių laikų diagrama. Daugelis žmonių kur kas lengviau priima ir supranta ne tekstinę ar žodinę, bet vaizdinę informaciją. Visuomet po ranka turėtų būti ir kokybiška Anglų kalbos laikų lentelė su pavyzdžiais.

  Anglų kalbos laikai ir filmai
  Mokytis anglų kalbos labai padeda filmų žiūrėjimas. Patartina žiūrėti paprasto siužeto serialus (o ne iškart rinktis, pavyzdžiui, mokslinę fantastiką), kurių veikėjai kalba bendrine anglų kalba.

  Filmus reikėtų žiūrėti su angliškais subtitrais. Mintyse pagalvokite apie aktorių naudojamas konstrukcijas ir panagrinėkite, ką jos reiškia. Filmą galima sustabdyti, klausimų sukėlusias frazes, kuriose panaudotas vienas ar kitas anglų kalbos laikas, užsirašyti ir vėliau pasiaiškinti nuosekliau.

  Muzika
  Mokantis laikų, galima klausytis muzikos ir stengtis atpažinti, kuris laikas tuo metu pavartojamas. Tokiu būdu lavės ir klausymosi įgūdžiai.

  Anglų kalbos kursai
  Rinkitės anglų kalbos kursus, kuriuose kalbios subtilybes „krimsite“ linksmai ir įdomiai. „Alfabet“ mokytojai žino, kaip net ir pačias sudėtingiausias ir mokinius labiausiai varginančias temas pateikti taip, kad jie mėgautųsi pačiu procesu, o žinios išliktų ilgam. Pavyzdžiui, vienas iš mokymo metodų – kursų dalyviai, pasiskirstę į grupeles, galėtų suvaidinti tam tikras situacijas, kuriose panaudotų kelis pasirinktus laikus, o po to visai grupei paaiškintų, kodėl vartojamas konkretus laikas.

  Kvalifikuoto anglų kalbos dėstytojo pagalba
  Jei niekaip neperprantate, kada kurį anglų kalbos laiką vartoti, susiraskite patyrusį mokytoją, kuris gebėtų aiškiai ir paprastai perteikti laikų vartojimo subtilybes. Net ir kelios individualios anglų kalbos pamokos gali padaryti stebuklą!

  Realaus gyvenimo pavyzdžiai ir asociacijos
  Vienas geriausių būdų studentus, ypač vyresnio amžiaus, mokyti laikų – pateikti realius pavyzdžius. Skirtinguose scenarijuose prireikia suprasti, atpažinti ir pritaikyti įvairius veiksmažodžių laikus. Anglų kalbos pamokose mokiniams dažnai pateikiami nesusikalbėjimo pavyzdžiai – realiai nutikusios situacijos panaudojus neteisingus veiksmažodžių laikus. Siekiant geriau perprasti laikų vartoseną, reikia kuo daugiau bendrauti anglių k.

  Svarbu ir surasti sąsajas tarp anglų kalbos laikų: juos sudarant pasikartoja beveik identiškos konstrukcijos, taisyklės, taigi produktyviau mokytis iškart kelis, o ne kurį nors vieną laiką.

  Dažniausiai naudojami anglų kalbos laikai: Present Simple, Present Perfect, Past Simple, Past Continuous, Present Continuous, Present Perfect Continuous, Future Simple.
  Kaip ir visose kalbose, laikai praturtina kalbos žodyną, padeda išsamiau išreikšti save ir vaizdingiau nusakyti situaciją.

  Gilinkite savo žinias:
  ANGLŲ KALBOS KURSAI

Testas nebaigtas spręsti todėl rezultatai gali būti netikslūs.

Testuotis toliau
Baigti

Ačiū

Jūsų užklausa gauta, netrukus su jumis susisieksime!

UŽKLAUSA

Paslauga, kuri jus domina:*

 • Kursai
 • Egzaminai(VBE, IELTS, TOEFL, GMAT)
 • Korepetavimas
 • Valstybės tarnautojų testavimas
 • Stovykla
 • Dovanų kuponas
 • Karjera
 • Kita

* - Registruodamiesi Jūs sutinkate su "Alfabet education" privatumo politikos nuostatomis.

cookies
Slapukai & Privatumas

Svetainėje naudojame slapukus tam, kad užtikrintume teisingą svetainės veiklą. Pasirinkdami "SUTINKU" sutinkate su mūsų slapukų nustatymais.