Anglų kalbos gramatika: taisyklės ir dažniausios klaidos

  • Anglų kalba – populiariausia kalba visame pasaulyje. Ja susikalbėti galima net 94-ose šalyse, o oficialiai pripažinta 7-ose. Tad galima teigti, kad ja kalba net trys ketvirtosios viso pasaulio gyventojų, o tai – labai gera priežastis mokytis anglų kalbos. Visgi, nors angliškai šneka ir dauguma lietuvių, dažai galima pastebėti pasikartojančių tautiečių klaidų. Tam, kad jūsų anglų kalbos žinios būtų geresnės, o bendraudami atrodytumėte profesionaliau, šiame straipsnyje trumpai pristatome jums anglų kalbos gramatiką, pasakojame, kokios didžiausios daromos klaidos, kokios pagrindinės taisyklingos anglų kalbos taisyklės.

    Anglų kalbos taisyklės, kurias privalu žinoti

    Kiekviena kalba turi savo specifines taisykles. Taisyklės skirtos ne tik naujai besimokantiems kalbos, bet ir ją jau vartojantiems. Tai lyg susitarimas, kaip, norėdami susišnekėti viena ar kita kalba, turėtume kalbėti, kokią žodžių tvarką naudoti, kokius linksnius ar gimines. Kalbant apie gimines...
    Nors anglų kalba yra analitinė, tai yra joje kaityba vartojama minimaliai, joje egzistuoja 3 giminės – mums įprastos moteriškoji (she / her), vyriškoji (he / him) ir kiek neįprastesnė – belytė (it). Priklausomai nuo objekto lyties ar jos nebuvimo, šalia esantys daiktavardžiai gali turėti vieną iš šių giminių. Įdomu tai, kad anglų kalboje, skirtingai nei lietuvių, visi daiktai yra belyčiai. Tarkim, jei, kalbėdami apie knygą sakysime, kad ji nukrito nuo stalo, anglų kalboje vartosime belytę giminę – it nukrito nuo stalo. Kalbant apie gyvus objektus vartojamos moteriškoji ir vyriškoji giminės.
    Skaičius, kaip ir lietuvių kalboje, gali būti vienaskaitinis (singular) arba daugiskaitinis (plural). Kaip mums įprasta, vienaskaitiniai daiktavardžiai nurodo vieną objektą ar reiškinį, o daugiskaitiniai – daugiau nei vieną. Daugiskaita sudaroma prie vienaskaitos formos pridedant daugiskaitos galūnę (-s / -es) arba ją pakeičiant kita. Daugiskaita, kuri sudaroma keičiant vienaskaitos galūnę dažnai laikoma išimtimi:

     
    • Vienaskaitos galūnė

      Pridedama daugiskaitos galūnė

      Keičiama vienaskaitos galūnė į daugiskaitos galūnę

    • -s(s), -sh, -ch, -x, -z

      -es

       

    • -y (priebalsė)

       

      -ies

    • -y (balsė)

      -s

       

    • -f, -fe

       

      -ves

    • -f

      -s

       

    • -is

       

      -es

    • -o

      -es

       

     

    Sudarant daugiskaitinę daiktavardžio formą prie kai kurių vienaskaitos galūnių pridedamos -en arba -ren daugiskaitą žyminčios galūnės. Taip pat anglų kalboje egzistuoja žodžių, kurie turi tik vieną skaičiaus forma, ir dažniausiai jie baigiasi -s. Be to, kelių daiktavardžių daugiskaitos formos sudaromos keičiant šaknies balsį, bet apie tai sužinosite anglų kalbos kursuose pradedantiesiems.
    Linksnių anglų kalboje tėra 2 – savybinis ir bendrasis. Savybinis linksnis, panašiai kaip mūsų kilmininkas, atsako į klausimą kieno, ir nurodo, kam priklauso kitas objektas. Jis sudaromas prie daiktavardžio pridedant galūnę, rašomą po apostrofo ženkliuku –‘s, jei daiktavardis baigiasi -s, po jo pridedamas tik apostrofas. Šį linksnį galima išreikšti ne pridedant -‘s , o naudojant prielinksnį of. Bendrąjį linksnį galėtume laikyti lietuviškuoju vardininku, o norėdami atsakyti į klausimus kam, su kuo, kame, ant ko, ko, kur, turėtume vartoti prielinksnius.
    Kur kas sudėtingesni ir reikalaujantys daugiau dėmesio yra veiksmažodžių laikai. Jų anglų kalboje yra net 12. Savo ruožtu jie skirstomi į 4 grupes po 3-4 laikus, pagal veiksmo laiką konkretaus momento atžvilgiu. Daugiau apie veiksmažodžių laikus ir kaip išmokti anglų kalbos laikus galite sužinoti besimokydami anglų kalbos.

    5 dažniausiai daromos klaidos anglų kalboje

    - Daiktus vadiname moteriškosiomis ar vyriškosiomis giminėmis. Kaip jau minėjome, anglų kalboje egzistuoja trys giminės – moteriškoji, vyriškoji ir belytė. Dažnai lietuviai iš įpročio knygą ar kitą mums įprastai moterišku daiktavardžiu laikytiną objektą priskirti moteriškajai giminei, kai tuo tarpu reikėtų visus daiktus be išimties vadinti belyčiais (it). - Artikelių ignoravimas. Kaip žinia, anglų kalboje egzistuoja artikeliai. Deja, bet lietuviai linkę pamiršti šiuos nors ir trumpus, tačiau reikšmingus žodelius. O išmokti kada juos vartoti labai paprasta – jei šnekama apie konkretų daiktą – vartojamas the, jei apie nekonkretų ar vieną iš daugelio – a. Ir viskas. - Tai kaip ten su tuo I, Me, Myself? Iš pažiūros, tai pirmąjį asmenį, tai yra mane, nusakantys įvardžiai. Kada gi jie vartojami? Jei norite įvardinti save kaip aš, tuomet naudokite I ir tik I. Me reikš norą nusakyti savo asmenį – liet. mane, man, manęs, manimi ir pan. Na, o jei norite pasakyti save, savęs, – vartokite Myself. Be to, šis įvardis dažniausiai naudojamas su kitu pirmąjį asmenį nusakančiu įvardžiu Nebijokite klaidų, gimtakalbiai irgi jas daro. Anglų gramatika nėra labai lengva. Ji kartais sukelia sunkumų net ir patiems gimtakalbiams. Nebijokite klysi, neužsiverkite ir reikškite mintis taip, kaip mokate. Anglų kalbos taisyklės dažnai šnekamojoje kalboje vartojamos netaisyklingai, tad padarius klaidą nenusiminkite. - To go to home. Anglų kalboje namai, yra tokia vieta, kur nei prieš juos nei po jų nereikia vartoti jokio „to“, „at“ „in“ ar panašiai. Užtenka tepasakyti to go home ir visi viską supras.

    Kuo anglų kalbos gramatika skiriasi nuo lietuvių?

    Lietuvių ir anglų gramatika išties skiriasi. Kaip jau pastebėjote, mes neturime belytės giminės, galime pasigirti linksniais, kurie keičia daiktavardžių galūnes, o ne prideda prielinksnius, paprastesne laikų sistema.
    Anglų kalboje egzistuoja daugybė lietuviam sunkiai suvokiamų laikų. Mes savo kalboje turime būtąjį dažninį, būtąjį kartinį, esamąjį, būsimąjį, keletą nuosakų ir saujelę dalyvių, kurie, kaip bebūtų keista, užsieniečių labai greitai suprantami. O štai anglų kalboje egzistuoja net kelios praeities, dabarties ir ateities laikų formos, kurios griežtai dėliojamos lyg laiko tiesėje per istorijos pamokas pagal tai, kas įvyko seniau ar vėliau.
    Visgi, mūsų kalboje kur kas painesnis dalykas – nuolat besikeičiančios galūnės. Galima sakyti, tai yra vienas didžiausių lietuvių kalbos besimokančių studentų košmaras. Net ir ilgą laiką studijuojantis mūsų kalbą užsienietis galiausiai vis tiek nebus tikras, ar reikiamą galūnę pavartojo... O štai anglų kalboje jos gan stabilios, ir keičiasi labai nedaug.
    Dar vienas lietuvių kalba didžiuotis leidžiantis dalykas – žodyno gausa. Mūsų kalboje egzistuoja per 11 milijonų skirtingų žodžių. Tuo tarpu anglų kalboje – dešimt kartų mažiau – kiek daugiau nei 1 mln. Galima daryti išvadą, kad anglų kalbos žodynas gan ribotas. Galbūt todėl dažnai norėdami pasakyti vieną ar kitą žodį jam nerandame termino. Be to, ko gero jau pastebėjote, kad anglų kalboje egzistuoja žodžių, turinčių kelias skirtingas reikšmes. Argi tai taip pat nesimbolizuoja žodžių ribotumo?

Testas nebaigtas spręsti todėl rezultatai gali būti netikslūs.

Testuotis toliau
Baigti

Ačiū

Jūsų užklausa gauta, netrukus su jumis susisieksime!

UŽKLAUSA

Paslauga, kuri jus domina:*

  • Kursai
  • Egzaminai(VBE, IELTS, TOEFL, GMAT)
  • Korepetavimas
  • Valstybės tarnautojų testavimas
  • Stovykla
  • Dovanų kuponas
  • Karjera
  • Kita

* - Registruodamiesi Jūs sutinkate su "Alfabet education" privatumo politikos nuostatomis.

cookies
Slapukai & Privatumas

Svetainėje naudojame slapukus tam, kad užtikrintume teisingą svetainės veiklą. Pasirinkdami "SUTINKU" sutinkate su mūsų slapukų nustatymais.